Wiadomości Indonezja / Java – Jakarta : Indonezyjski polityczny tandem nadziei.

Chociaż czas oficjalnego zgłaszania duetów wyborczych na nadchodzące lipcowe wybory prezydenckie mija dopiero jutro, jedno z głównych rozdań miało miejsce w jawajskiej Dżakarcie już dzisiaj. Kandydat z namaszczania partii „PDI – Walka”, wciąż urzędujący gubernator stolicy Pak Joko Widodo, ogłosił rano swojego oficjalnego Partnera w nadchodzącej batalii o fotel prezydenta Republiki Indonezji.

Wespół kandydatem, oraz w perspektywie ewentualnej wygranej, przyszłym Vice, został znany i doświadczony polityk, pochodzący z Celebesu, 72 letni Jusuf Kalla. Kalla piastujący już w przeszłości urząd pierwszego Vice republiki, zdaje się być idealnym partnerem dla popularnego zwłaszcza wśród młodego pokolenia Paka Jokowi. Tandem polityków dodatkowo wspierać będzie koalicja partyjna, jaką po ostatnich wyborach parlamentarnych udało się zawiązać działaczom zwycięskiej PDI Walka. Jokowi i Kalla liczyć więc mogą na poparcie partii Nas Dem, ugrupowania Hanura oraz wyznaniowej PKB.

Indonezyjski system wyborczy pozwala na wystawienie własnego kandydata na prezydenta państwa, tylko i wyłącznie partii lub koalicji partyjnej, posiadającej co najmniej 25 % mandatów w nowo wybranej izbie reprezentantów.

Oznacza to, iż główny przeciwnik duetu Jokowi-Kallla, generał Prabowo Subianto musi jeszcze znaleźć brakujące procenty w prowadzonych dzisiaj ostatnich rozmowach koalicyjnych. Generalska Gerindra po podpisaniu porozumienia koalicyjnego z PKS ma w tej chwili dokładnie 20 %. Pozostaje więc niewiele bo niespełna 5 % by osiągnąć wymagany próg. Wydaje się wielce prawdopodobne, iż do jutra szeregi zwolenników Prabowo zasilą twardogłowi muzułmanie z PPP (7%) oraz również wyznaniowa partia PAN (7%).

Po 20 maja nie będzie już czasu na liczenie procentów i uśmiechanie się do potencjalnych koalicjantów. Wybory prezydenckie 2014 wkroczą w ostatnią fazę, fazę walki przed planowanym na 9 lipca finałem.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*