Wiadomości Indonezja / Jambi – Park Narodowy Bukit Duabelas (TNBD) : Ludzie Rimba.

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne wiadomości z archipelagu. Czy słyszeliści kiedyś o Ludziach Rimba? Jeżeli nie, to o tych żyjących w TNBD właśnie, słów kilka. W Parku znajdującym się w prowincji Jambi zamieszkuje obecnie wciąż około 4000 osób określających się jako Rimba.

Ludzie Rimba czyli w dużym uproszczeniu, społeczność żyjąca zgodnie z naturą, bez prądu I wszelkich zdobyczy cywilizacji, skazani są jednak na “wyginięcie” podobnie jak gatunki rzadkich ziwerząt na całym archipelagu.

Zsadniczym powodem takiego stanu rzeczy jest dramatyczne kurczenie się i niszczenie dzikich terenów na których Rimba żyją.

Rimba jeszcze do niedawna nie uczęszczali do szkół ,co stawiało ich z góry na pozycji gorszej niż inni mieszkańcy prowincji. Od roku 1998 rząd RI wprowadził jednak w rejonach zamieszkanych przez społeczność Rimba program dokształcania przez nauczycieli przybywających do wiosek na dwutygodniowe sesje pobytowe. Znając opór Rimba w stosunku do wszystkiego co zewnętrzne należy uznać to za niewątpliwy sukces. Według szacunków ministerstwa edukacji w chwili obecnej dzięki temu systemowi kształcenia, około 400 Rimba potrafi już czytać I pisać.

Rimba bronią se jak mogą by nie dopuszczać do siebie wpływów z zewnątrz, jednak młode pokolenie coraz bardziej otwiera sie na świat i do świata lgnie. mimo iż starszyzna klanowa wciąż twardo tkwi w przekonaniu iż zniszczy to ich korzenie. I chociaż jest w tym niestety dużo racji pewnych procesów nie da się już wyhamować.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*