Wiadomości Indonezja / Dżakarta – Yangon – Myanmar – Indonezyjska pomoc dla Rohingya.

Indonezyjski Czerwony Krzyż wysłał pierwszy kontyngent pomocy humanitarnej do objętego konfliktem etniczno religijnym regionu byłej Birmy.

W ubiegłą sobotę z Dżakarty do Mjanmy odleciał pierwszy samolot z pomocą dla muzułmanów Rohingya . W skład pierwszej misji weszło ośmiu członków indonezyjskiego Czerwonego Krzyża, którzy dostarczą najbardziej potrzebującym zestawy higieniczne, koce oraz sarongi.
Do uruchomienia pomocy przyczyniły się prowadzone od początku lipca rozmowy strony indonezyjskiej z rządem w Yangoon w których uczestniczył między innymi indonezyjski wytrawny „gracz polityczny” i były wice prezydent RI Jusuf Kalla.
Indonezyjski zespół zamierza spędzić w skonfliktowanym regionie Birmy cały rok, współpracując zarówno z Czerwonym Krzyżem jak i Czerwonym Półksiężycem.

Tłamszony od dekad konflikt pomiędzy muzułmanami i buddystami, którego eskalacja nastąpiła w czerwcu tego roku, spowodował do tej pory śmierć kilkuset wyznawców islamu.

Do obozów przesiedleńczych przyjęto do chwili obecnej ponad 70 000 birmańskich muzułmanów Rohingya.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uznała tę społeczność za jedna z najbardziej prześladowanych mniejszości na całym globie.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*