Wiadomości Indonezja / Dżakarta – Dili : Indonezja popiera aspiracje Timoru Wschodniego do ASEAN.

 

Indonezja jako kraj piastujący obecnie rolę przywódcy grupy państw rejonu Azji Południowo Wschodniej poprze wniosek Dili o przyjęcie Demokratycznej Republiki Timoru Leste w poczet grupy członkowskiej ASEAN.Stowarzyszenie – Grupa Państw Azji Południowo Wschodniej jest ważnym graczem polityczno gospodarczym w tej części świata. Wiemy z własnego doświadczenia członkowskiego w Unii Europejskiej jak dobrze jest być razem i ile korzyści wymiernych i niewymiernych płynie z bycia w takiej konfiguracji.

Republika Indonezji przewodniczy w tym roku ASEAN w związku z czym wiele kwestii decyzyjnych załatwianych jest bądź przechodzi przez Dżakartę.

Wczoraj na spotkaniu w stolicy Indonezji poruszona została kwestia poparcia wniosku członkowskiego o przyjęcie do grupy państw ASEAN, złożonego przez rząd Demokratycznej Republiki Timoru Leste, zwanego powszechnie Timorem Wschodnim.

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono oświadczył, iż jego gabinet poprze starania Dili o członkostwo w grupie południowo wschodnio azjatyckiej.

Warto przypomnieć, iż Indonezja posiada pewien nieformalny dług, który powinna (i jak widać stara się to czynić) spłacić temu pierwszemu Państwu XXI wieku.

Okupowany przez wojska prezydenta Suharto Timor stracił wiele lat i krwi w konflikcie ze swoim potężnym sąsiadem w latach 1975-2000.

Jak się okazuje można nawet po tak burzliwej i mrocznej przeszłości z optymizmem myśleć o przyszłości i wspierać się nawzajem.

Obecny a Dżakarcie minister spraw zagranicznych Timoru Zacarias da Costa oświadczył, iż potencjalne i szybkie przyjęcie Timoru Leste do ASEAN otworzy nową erę dla tego małego Państwa.

W skład ASEAN oprócz Indonezji wchodzą obecnie jeszcze : Brunei, Kambodża, Laos, Malezja, Birma (Myanmar), Filipiny, Singapur, Tajlandia oraz Wietnam.


 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*