Wiadomości Indonezja / Celebes – Palu : Jemaah Islamiyah zaatakowała na Celebesie.

 

Dwóch policjantów zginęło podczas ataku bojówki terrorystycznej powiązanej z najgroźniejszą organizacją operująca na terenie Indonezji. Krwawy atak miał miejsce w mateczniku ekstremistów centralnej części Celebesu. miniona środę w miejscowości Palu w centralnej części Celebesu (Sulawesi) doszło do ataku zbrojnego na funkcjonariuszy policji pełniących służbę w okolicy tamtejszego oddziału banku BCA.

Celem ataku nie były jednak jak się okazało zasoby Bank Cental Asia a sami policjanci.

Dwóch z pośród ostrzelanych mundurowych poniosło śmierć na miejscu a trzeci ciężko ranny wciąż przebywa w szpitalu.

Z przeprowadzonego w czasie minionych 5 dni dochodzenia wynika niezbicie, iż napastnicy powiązani byli z organizacją Jemaah Islamiyah, która odpowiedzialna jest między za podłożenie bomb pod dyskoteki na Bali w 2002 roku.

W tym najtragiczniejszym zamachu w historii Republiki Indonezji śmierć poniosły 202 osoby, w tym polska dziennikarka Beata Pawlak.

Środowy krwawy incydent w Palu potwierdza niestety tylko tezę, iż ten rejon Celebesu to matecznik ekstremistów islamskich. Na przełomie 2001 i 2002 roku doszło tutaj do wielu aktów przemocy oraz otwartego konfliktu między miejscową mniejszością katolicka i muzułmanami.

W wyniku konsekwencji wielu aktów przemocy śmierć poniosło około 1000 osób po „obu stronach” niewidzialnej barykady nietolerancji.

Pomimo zawartego w 2002 roku rozejmu wciąż dochodzi w okolicy Palu i Poso do sporadycznych niekontrolowanych aktów przemocy.

Policja zatrzymała do tej pory dwóch podejrzanych o zeszłotygodniowy atak na funkcjonariuszy u których znaleziono między innymi karabin maszynowy M16 oraz szturmowy V2.

Organy ścigania wciąż poszukują pozostałych członków grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za śmierć dwóch policjantów w Palu.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*