Wiadomości Indonezja / Bali – Tulamben : Ichtiolodzy odkryli 8 nowych gatunków ryb.

 

Międzynarodowa ekipa badaczy podwodnego świata Indonezji penetrowała północne rubieże rajskiej wyspy Bali. Naukowcy odkryli miedzy innymi nowe gatunki ryb morskich.Wydawać by się mogło i jest w tym dużo racji, iż na mapie świata coraz mniej jest „białych plam” a w atlasach flory i fauny naszego globu coraz mniej miejsca dla niepoznanych i sklasyfikowanych dotąd żywych stworzeń i roślin.

Tym nie mniej wciąż pojawiają się tu i ówdzie informacje jak perełki o nowych odkryciach, które tym bardziej wywołują powszechny szacunek i podziw eksploratorów zakątków matki ziemi.

Jedną z takich notatek zamieścił w miniony weekend indonezyjski dziennik Jakarta Post a mowa w niej o ośmiu nowych gatunkach ryb, odkrytych na wydawało by się prześwietlonej od a do z wyspie Bali.

Wszystkie 8 rybek odkrył zespół ichtiologów pod kierunkiem Holendra Erdmana Ven Nydeck, penetrujący zatopiony amerykański statek transportowy z okresu drugiej wojny światowej.

Storpedowany w 1942 roku przez Japończyków US Liberty zdążył już solidnie porosnąć rafą koralową i doczekał się tysięcy podwodnych lokatorów.

Statek spoczywa na głębokości kilkudziesięciu metrów w krystalicznie czystych wodach w okolicy miejscowości Tulamben na północy wyspy Bali.

Dla ichtiologów i pasjonatów morskich stworzeń warto wymienić nowo zapisane nazwy odkrytych ryb. Są to po kolei Siphamia, Heteroconger, Apogon, Parapercis, Meiacanthus, Manonichthys, Grallenia i Pseudochromis.

Oprócz ryb atlasy podmorskiej flory wzbogacił też jeden nowy koralowiec z US Liberty.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*