Wiadomości Indonezja / Bali – Denpasar : Na Bali rozpoczyna się miesiąc rytualnych walk Taji.

 

W Taji czai się krew i śmierć. Balijskie walki kogutów Taji są najbardziej krwawe na całym archipelagu Indonezji. Koguty z Bali rozpoczynają właśnie miesięczne zmagania na śmierć i życie.Na Bali zaczyna się właśnie miesiąc tradycyjnych, religijnych walk kogutów zwany ”Tajen”. Balijczycy od wieków niezwykle cenią i pieczołowicie kultywują ten widowiskowy lecz krwawy zarazem sport.

Walki Kogutów są wprawdzie popularne zarówno na Sumatrze, Jawie i na Lombok, jednak te z wyspy Bali należą do najbardziej krwawych. Nazwa rytualnych ptasich starć na piaszczystym ringu pochodzi od słowa TAJI, które oznacza nóż. Powodem takiego a nie innego określenia tego widowiska jest fakt, iż do łap obu walczących ptaków przymocowuje się ostre nożyki by w ten sposób kogut mógł ranić przeciwnika w bratobójczej walce.

Zwycięzcą pojedynku jest oczywiście ptak który poważnie zrani, zabije lub przegoni z zaimprowizowanego ringu swojego rywala.

Zdarza się jednak i tak, że oba zaciekle walczące ze sobą ptaki wykrwawiają się na śmierć w opętańczym boju.

Tajemnicą poliszynela jest fakt iż wielu Balijczyków traktuje walki kogutów „Tajen” jako swoisty regionalny hazard. Spotkaniom iście hazardowym towarzyszą klasyczne zakłady bukmacherskie oraz emocje widzów niczym podczas gonitw niedzielnych na Służewcu

Rząd Indonezji zakazał organizowania walk o podłożu hazardowym. Dlatego też jedyne legalnie rozgrywane kogucie boje, mają tylko i wyłącznie religijny charakter.

Zdarza się również, że bezkrwawe walki pokazywane są w celach stricte komercyjnych turystom odwiedzającym wyspę. Amatorzy takowych mogą mieć najlepszą ku temu okazję na Wyspie Żółwi w Tanjung Benoa.

 

 


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*