Wiadomości Indonezja / Archipelag : Wejście Smoka po Indonezyjsku.

Wszyscy Chińczycy tego świata a więc i ci w Indonezji, świętowali wczoraj rozpoczęcie nowego roku księżycowego. Dzisiaj obudziliśmy się już w roku smoka!Demokratyczna Indonezja chociaż to najludniejszy kraj muzułmański na świecie świętowała wczoraj rozpoczęcie nowego roku kalendarza księżycowego. W dniu wczorajszym zaliczyliśmy jak w kinowym klasyku z Bruce Lee, tym razem kalendarzowe „Wejście Smoka”. Rozpoczął się chiński nowy rok.

Chińczycy są liczną bo około 5 % mniejszością etniczną w Republice Indonezji, ale ich los na archipelagu nie był w przeszłości usłany różami. Po zamachu stanu w 1967 roku generał Suharto w bezkompromisowy sposób rozprawił się z wszystkim co chińskie. Pretekstem było przypisanie indonezyjskim Chińczykom rzekomych prokomunistycznych sympatii i skłonności.

Na szczęście dla Chińczyków, generała w 1998 roku obalono a chińska mniejszość w Indonezji zaczęła stopniowo odzyskiwać swoje dziedzictwo oraz swój dawny blask.

W 2003 roku dokonał się kolejny krok milowy w najnowszej historii Republiki. Nowy rok księżycowy stał się oficjalnie świętem narodowym.

Łatwo więc policzyć, iż tegoroczne Wejście Smoka jest już dziesiątym Wolnym Nowym Rokiem na archipelagu. To co kiedyś było zakazane jest dzisiaj częścią życia publicznego i kultury. Oby tak już było zawsze w myśl staropolskiego „Zgoda buduje” 🙂

Szczęśliwego Nowego roku!!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*