Wiadomości Indonezja / Archipelag : W poprzednią sobotę Indonezyjki obchodziły Dzień Kartini.

21 kwietnia jest w Republice Indonezji dniem ustawowo wolnym od pracy. Obchodzono kolejną 133 rocznicę urodzin niepozornej jawajki, Raden Ajeng Kartini.

Dzień Kartini ma dla kobiet na archipelagu specjalne znaczenie bo i sama Kartini zapisała się w historii jako pierwsza jawajska emancypantka. Kartini jako pierwsza w nowożytnej historii upomniała się głośno o prawa kobiet w ówczesnych holenderskich Indiach Wschodnich. Swoim krótkim niespełna 25 letnim życiem wpisała się dzięki temu na stałe w historię niepodległej już Indonezji.

Za jej pionierskie myśli i dokonania prezydent Sukarno postanowił, iż od roku 1964, każdy następny dzień jej urodzin, będzie świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

W pozostawionych po sobie pismach oraz listach Kartini głośno dopominała się o prawo do nauki dla jawajskich kobiet, by mogły one w przyszłości na równi z Europejkami same decydować o swoim przyszłym życiu.

Jednym z głównych podejmowanych przez młodą emancypantkę wątków był zdecydowany sprzeciw powszechnej na islamskiej jawie poligamii oraz przymuszaniu młodych kobiet do zaaranżowanych poligamicznych małżeństw, nawet z nieznanymi wcześniej partnerami.

Kolejnym ważnym i kontrowersyjnym nawet na dzisiejsze czasy zagadnieniem podniesionym przez Kartini w jej rozważaniach była ogólnie pojęta religia czyli w tym przypadku islam. Mimo, iż sama była pobożną muzułmanką, zdecydowanie sprzeciwiała się jakiejkolwiek przemocy na tle religijnym. Krytykowała islam również z powodu „ustawowej” aprobaty wspomnianej wcześniej poligamii.

Sama również padła ofiarą tej islamskiej i jawajskiej tradycji. Została wydana za mąż w wieku 24 lat za wiele starszego od siebie mężczyznę, będącego w stałym związku z trzema innymi kobietami. Małżeństwo zawarto całkowicie wbrew jej woli.

Mąż okazał się jednak wyrozumiałym partnerem i pozwolił jej na spełnienie młodzieńczych marzeń i otworzenie pierwszej prywatnej szkoły dla dziewcząt.

Niestety krótko potem 17 września 1904 roku Kartini zmarła.

Co roku dzieci w szkołach ubierają odświętnie Kebaya (kobiece stroje jawajskie) by uroczyście świętować kolejny dzień Kartini. Mimo upływającego czasu i stosunkowo niewielkiej spuścizny materialnej, Kartini cieszy się wśród Indonezyjek a szczególnie Jawajek wielkim nie wymuszonym i nie słabnącym respektem.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*