Wiadomości Indonezja / Archipelag – Toruń: Paweł Rysuje czyli Teatr Jaworski – pierwszy w Polsce teatr rysunkowy!

Paweł, który rysuje dla Yellow Little Duck zwolnił ostatnio tempo exploracji Archipelagu. Powodem jest nowe dziecko Pawła, które już za tydzień przyjdzie na świat w grodzie Kopernika.

W Toruniu powstaje pierwszy w Polsce teatr rysunkowy pod nazwą „Teatr Jaworski”, z siedzibą w klubie Dwa Światy, który mieści się na toruńskiej starówce (ul. św. Ducha 10/12).

Twórcą tej inicjatywy jest Paweł Jaworski – rysownik (rysunki dla m.in. Pentel Poland), reżyser i scenarzysta radiowy (teksty satyryczne dla Trzeciego programu PR – Akademia rozrywki Artura Andrusa), filmowy (1409 – afera na zamku Bartenstain).

Swoje rysunkowe postaci autor przenosi w przestrzeń sceny, wzorowanej na XIX-wiecznych, popularnych w Niemczech i Holandii teatrach papierowych.

Pawła Jaworskiego w stworzeniu teatru wspiera artysta-plastyk – Krzysztof Kamiński, który jest autorem 2,5 metrowej sceny, w przestrzeni której pojawią się rysunkowi aktorzy autorstwa Jaworskiego. Nazywani są oni przez swego twórcę – „rysynkami”, zamiast pacynkami, czy kukiełkami.

 „Rysynkom” głosu będą użyczać zaproszeni aktorzy, a ilustrację muzyczną do spektakli rysunkowych, tworzyć na żywo zapraszani muzycy. W pierwszej odsłonie zaprezentuje się   dj Chmielix (mistrz Polski w skratchu i finalista mistrzostw świata DMC).

Teatr Jaworski nie jest teatrem w pełnym tego słowa znaczeniu, należy go raczej potraktować jako ciekawy eksperyment. Poetyka w jakiej utrzymana jest forma nowego teatru nadaje mu miano pionierskiego.

Teatr nie powstałby bez wsparcia osób, które uwierzyły w powodzenie projektu, począwszy od rodziny autora, poprzez oddanych przyjaciół, na toruńskich i warszawskich przedsiębiorcach skończywszy.

Pierwszymi historycznymi mecenasami premierowej odsłony teatru są:

MGB Rusztowania, Optomeria Karczewski, TN Creative (Warszawa), Formator.

Wsparcia w rozmaitej formie udzielili też: sklep Blik, Co w Toruniu, Manekin, Tu Studio.

Patronat medialny objęło Radio Gra.

Pierwszy spektakl odbędzie się już 18 grudnia, o godzinie 19.30 w klubie Dwa Światy w Toruniu. Pra,pra,pra premiera nosi nazwę: „Bez pracy nie ma kołaczy – groteska socjologiczna”. Jest to satyryczna opowieść, pełna absurdalnego humoru o poszukiwaniu pracy przez pewnego Islandczyka, który trafia do nieznanego sobie kraju. Kogo spotka na swojej drodze przekonacie się Państwo już 18 grudnia o godzinie 19.30!

 Teatr Jaworski – My to Wam rozrysujemy!

 „Bez pracy nie ma kołaczy” – groteska „socjologiczna”

  Scenariusz i reżyseria –  Paweł Jaworski

 Głosu aktorom użyczą – Damian Droszcz, Marcin Czyżniewski, Łukasz Trzaska, Paweł Jaworski

 Ilustracja muzyczna – dj Chmielix

 Scenografia – Krzysztof Kamiński, Paweł Jaworski

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*