Wiadomości Indonezja / Archipelag : Nadchodzi denominacja indonezyjskiej rupii.

 

W miniony wtorek uczyniono kolejny krok zmierzający do uszczuplenia indonezyjskich cen o kilka zer. Indonezja zmierza ku denominacji własnej waluty. Ministerstwo Finansów Republiki Indonezji przygotowało projekt ustawy denominacyjnej dla krajowej rupii. Projekt ten trafi do najwyższej izby republiki czyli Izby Reprezentantów już na początku przyszłego roku.

Ze wstępnych „przecieków” do prasy wiadomo iż starą rupię planuje się pozbawić trzech zer, co z dotychczasowego jednego tysiąca starych uczyni jedną nową rupię.

Według ministra finansów proces denominacji w kraju wielkości i złożoności jak Indonezja zajmie od pięciu do dziesięciu lat. W okresie przejściowym najprawdopodobniej obowiązywać będą obie waluty. Ceny natomiast podawane będą zarówno w starym jak i nowym wymiarze.

Z reszta komu jak komu ale Polakom takiego mechanizmu rynkowego tłumaczyć nie trzeba. Pamiętamy bardzo dokładnie jak technicznie przebiegała zamiana starych złotówek na nowe u nas nad Wisłą.

Indonezja jest obecnie drugim – co do wielkości stosowanych nominałów – krajem Azji południowo wschodniej. Indonezyjski banknot 100 000 rupii będący równowartością 11 dolarów amerykańskich ustępuje jedynie wietnamskim 500 000 dong’ów których równowartość to 26 USD.

 


Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*