Wiadomości Indonezja / Archipelag – Jawa : 66-te urodziny Pancasila.

 

1-szego czerwca Indonezja obchodzi zawsze kolejną rocznicę ustanowienia pięciu fundamentalnych zasad Republiki. Pięć Dogmatów nowego państwa ustanowiono w 1945 roku.W dniu wczorajszym Indonezja obchodziła kolejną rocznicę ustanowienia Pancasila, czyli niczego innego jak filozofii i doktryny politycznej na której fundamencie powstało nowe państwo po obaleniu systemu kolonialnego.

Pojęcie Pancasila wywodzi się bezpośrednio historycznego języka azjatyckiego Sanskrytu, który jest wszechobecny w prastarej starej historii jawajskiej.

Oznacza ona Panca (pięć) Sila (dogmaty, pryncypia) – które towarzyszą wszystkim Indonezyjczykom od dziecka jak nasz wiersz „ Kto ty jesteś Polak mały … „

Owe 5 filarów młodej Republiki to :

– wiara w jednego (i tylko) Boga – której symbolem jest GWIAZADA

– żyjące sprawiedliwie społeczeństwo – czego symbolem jest ŁAŃCUCH

– jedność państwowa Indonezji – którą symbolizuje DRZEWO

– powszechna demokracja – przedstawia ją GŁOWA BYKA

– równe prawa czyli sprawiedliwość społeczna – KŁOS RYŻOWY I BAWEŁNIANY

Owe symbole pięciu filarów Pancasila wpisane są w tarczę trzymaną przez Garuda na godle Indonezji.

Na wczorajszych uroczystościach w Dżakarcie wystąpiło kilku znamienitych mówców, w tym aż trzech prezydentów Republiki Indonezji.

Zarówno Ci byli : Jusuf Habibie i Megawati Soekarnoputri jak i urzędujący Susilo Bambang Yudhoyono (SBY) przyznali, iż Pancasila jest nieodłączna częścią niepodległej Republiki Indonezji i powinna być także ideologią w życiu oraz pracy każdego współcześnie żyjącego Indonezyjczyka.

Oby były to nie tylko rocznicowe frazesy co poważne deklaracje oraz prorocze słowa ze strony najważniejszych polityków Archipelagu w obliczu narastającego w ostatnim okresie radykalizmu religijnego.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*