Wiadomości Indonezja / Archipelag – Dżakarta : Zielone światło dla zagranicznych uczelni!

Republika Indonezji zamierza otworzyć szlaban tym uczelniom wyższym z poza archipelagu, które przyjmą warunki proponowane przez Ministerstwo Edukacji z Dżakarty. 

Podczas wystąpienia na Politechnice w Surabaya na Jawie, minister edukacji Indonezji zabrał  głos w dyskutowanym szeroko od jakiegoś czasu temacie otwarcia rynku indonezyjskiego dla szkół wyższych spoza republiki.

Jak twierdzi minister wszystko zostało już formalnie przygotowane na to, by taki ruch w szkolnictwie wyższym mógł się niebawem dokonać. Obecnie ustawa zamykająca proces przygotowawczy czeka tylko i wyłącznie na podpis prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono, by mogła potem formalnie wejść w życie.

Tym nie mniej Indonezja nie otwiera się absolutnie i bezmyślnie i stawia potencjalnym chętnym dwa podstawowe warunki wstępne.

Po pierwsze o działalność edukacyjną na archipelagu ubiegać mogą się jedynie akredytowane akademie zagraniczne. Po drugie, muszą one zgodzić się na współpracę z uczelniami indonezyjskimi w kwestiach zarządzania.

To niby nie aż tak wiele dla poważnych i wiarygodnych zainteresowanych, jednak o tyle właśnie więcej od warunków jakie spełniać musiały uczelnie wchodzące w przeszłości bez jakichkolwiek ograniczeń na rynek malezyjski.

Zdaniem ministerstwa edukacji zielone światło dla podmiotów zagranicznych na rynku szkolnictwa wyższego w Indonezji nie powinno stwarzać żadnego realnego „zagrożenia” dla funkcjonujących od lat i cieszących się ogólnym poważaniem i szacunkiem studentów uczelni krajowych.

Co więcej, potencjalne korzyści z transferu technologii mogą zdaniem ministerstwa okazać się niezwykle pożyteczne dla strony indonezyjskiej.

Jednym z najistotniejszych aspektów (z perspektywy nauki indonezyjskiej) jest fakt, iż wymagać się będzie również, by rozpoczynający działalność uniwersytet zagraniczny zatrudnił na stałe także rodzimych pracowników naukowych i wykładowców.

Jeżeli deklaracje ministerstwa okażą się prawdziwe na takim stanie rzeczy na pewno najbardziej skorzystają następne pokolenia młodych Indonezyjczyków, które będą miały jeszcze lepszy dostęp do kaganka oświaty  z najwyższej półki.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*