Wiadomości Indonezja / Aceh – Banda Aceh : Prowincja Aceh spłynęła noworoczną krwią.

 

Coraz częściej dochodzi do napięć w północno sumatrzańskiej prowincji Aceh. Niestety incydenty noworoczne okazały się najbardziej krwawe od kilku lat.Przed tragicznym tsunami jakie nawiedziło indonezyskie Aceh pod koniec 2004 roku, temat prowincji często pojawiał się na pierwszych stronach indonezyjskich gazet. Działo się tak za sprawą separatystycznego ugrupowania GAM dążącego do oderwania Aceh od Republiki Indonezji.

Na mocy zawartego w 2005 roku porozumienia nastąpiło długo wyczekiwane zawieszenie broni wraz z podpisaniem „ostatecznego” paktu pokojowego pomiędzy Dżakartą i Banda Aceh.

Niestety rok 2010 oraz 2011 ponownie ożywił uśpione do tej pory skrajnie separatystyczne elementy na północy indonezyjskiej Sumatry.

W noc noworoczna doszło do dwóch incydentów zbrojnych w których śmierć poniosły co najmniej cztery osoby a kilka pozostałych zostało rannych.

Policja wciąż stara się ustalić czy oba incydenty były ze sobą powiązane oraz przede wszystkim czy maiły charakter polityczny czy tylko przestępczy.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*