Top 10 Indonezja

Dzisiaj zaczynamy kolejną nową serię, nowy cykl tematyczny – TOP 10 INDONEZJA alias 10 Faktów, które musisz wiedzieć o Indonezji – który mamy nadzieję, przybliży Wam w przysłowiowej pigułce, wszystkie najważniejsze i najciekawsze (naszym zdaniem) aspekty związane z życiem na Archipelagu Indonezja. Oczywiście dobór faktów, tematów i zdarzeń jest absolutnie subiektywny i być czegoś Wam zabraknie, czegoś będzie za dużo a może sami dodacie z czasem coś od siebie.

Chcielibyśmy, aby lektura naszych „złotych dziesiątek” ułatwiła zrozumienie życia, obyczajów, niuansów obyczajowych, kultury, sztuki, historii itd. oraz pozwoliła bardziej świadomie postawić pierwsze kroki już tutaj na miejscu. A być może, będzie to nawet początek głębszego drążenia niektórych zagadnień i bardziej wnikliwego studiowania indonezyjskiej rzeczywistości. Zatem na t.zw. początek, jeszcze bez zagłębiania i zapuszczania się w poszczególne obszary dziedzin życia, blok ogólny, a więc przed Wami :

10 faktów, które musisz / powinieneś wiedzieć, wybierając się pierwszy raz na Wakacje w Indonezji.

Fakt 1) Wiza do Indonezji – Polscy turyści podróżujący do Indonezji objęci są ruchem bezwizowym, jednak tylko i wyłącznie w przypadku, jeżeli pobyt na archipelagu zamyka się w przedziale 30 dni. A nie jest to w kontekście Kraju wielkości Indonezji wcale taka „oczywista oczywistość”. Tak więc jeżeli planujesz pobyt do 60 dni, zaopatrz się w wizę w ambasadzie RI w Warszawie. Jeżeli tego nie zrobisz, będziesz musiał „kombinować” na miejscu.

Fakt 2) Pieniądze w Indonezji – Nie wszędzie można oraz co ważniejsze, zaleca się płacić kartą kredytową czy debetową. Podróżując po Indonezji będziesz potrzebował gotówki. Zabierając pieniądze na wymianę najczęściej zastanawiacie się co jest lepsze … dolar amerykański czy może euro. W miejscach turystycznych jest w zasadzie wszystko jedno. Mimo to Indonezyjczycy tradycyjnie „wolą” jednak dolary. Pamiętaj jednak aby te które zabierasz były nowe, czytaj, pochodzące z najnowszych serii. Te nieco starsze, wymieniane są po zaniżonych kursach a banknoty kilkunastoletnie, zasadniczo nie dają się wcale wymienić. Dodatkowo nie zginaj pieniędzy, ponieważ banknoty będące dla Europejczyka w dobrej kondycji, nie są nimi dla tutejszych wymienialni. Wszelkie mocne zgięcia, naddarcia czy popisania długopisem, dyskwalifikują banknot. Ostatnia kwestia dotyczy nominałów. Najlepiej chodzą 100-ki i 50-ki. Niższe nominały wyceniane są nieco taniej.

Fakt 3) Paszport – Pamiętaj aby paszport, najważniejszy dokument podróży którym się posługujesz, był ważny minimum sześć miesięcy od daty planowanego wylotu z Indonezji. Zdarza się, iż funkcjonariusz emigracyjny na granicy nie zwraca na to uwagi, jednak nie zalecamy podejmować ryzyka w przypadku, kiedy data „wychodzi” w szybszym terminie.

Fakt 4) Powrotny Bilet Lotniczy – Należy liczyć się z tym, że zostanie się na granicy poproszonym o pokazanie biletu na powrót. Pamiętaj zatem, by takowy mieć tudzież „zaopatrzyć” się w wydruk „rezerwacji” lotu powrotnego. Jeżeli wlatujesz do RI bezwizowo a bilet powrotny jest po terminie, gdyż planujesz przedłużenie wizy na miejscu, krótki wylot kosmetyczny w „międzyczasie” do Timoru, Malezji czy Singauru itp., nie chwal się nim a przygotuj wydruk „rezerwacji” jak wyżej. Dodatkowo warto wiedzieć, że przeciągniecie pobytu o dzień / dwa / trzy jest dobrodusznie wybaczane przy wyjeździe. Kara to jedyne 1.000.000 = IDR 75 $ od każdej ponad terminowej doby.

Fakt 5) Faux Pas Indonezja : Indonezja to w zdecydowanej i przeważającej większości (90%) kraj muzułmański, co ma swoje przełożenie na baaaardzo wiele dziedzin życia. Jedną z nich jest „zasada prawej ręki”. Pamiętaj by wszystkie najważniejsze czynności dnia codziennego jak witanie się, podawanie czegoś komuś, płacenie, jedzenie itp. Itd. obsługiwać prawą ręką. Lewa ręka służy w kulturze islamskiej do rzeczy nieczystych (haram) i za takową też jest uznawana.

Fakt 6) Używki, Narkotyki, Hazard – Delikatna sfera czyli narkotyki, „używki”, hazard. Wszystkie one są w Indonezji surowo zabronione i za wszystkie można trafić do więzienia nie licząc przy tym na łagodny wymiar kary. Nie liczyło się z tym wielu śmiałków z t.zw. Zagranicy, próbujących szybkiej ścieżki stania się bogatym. Niestety osoby przyłapane z ilościami „hurtowymi” muszą się liczyć z karą wieloletniego więzienia a nawet karą pozbawienia życia włącznie. Kary za hazard są mniej drakońskie, tym nie mniej i w tej dziedzinie lepiej nie chojrakować.

Fakt 7 ) Alkohol i Papierosy – Indonezja nie jest łatwa (poza Bali) dla Turystów lubiących wypić lamkę wina czy też szklaneczkę whisky na hotelowym balkonie po upalnym dniu zwiedzania. Poza tym, te dostępne, szacowne i mocniejsze trunki są tutaj znacznie droższe niż nad Wisłą. Warto mieć to na uwadze i zaopatrzyć się w buteleczkę na bezcłowej lub jeszcze przed przylotem. Zalecamy jednak trzymać się tutaj zasady „jednej butelki” tzn. butelka może i powinna być tylko jedna, nawet jeśli ma nieco ponad litr, gdyż w takiej formie jest traktowana łagodniej niż dwie mniejsze półlitrowe;) Piwo dostępne jest w restauracjach i sklepach wielkopowierzchniowych w kilku (dosłownie) jedynie odmianach. Papierosy za to są tanie (max do równowartości 1,5 $) więc palacze mają raj.

Fakt 8 ) Woda Kranówka Zatrucia – Mimo iż Indonezja to nie Egipt, gdzie zdarzają się częste zatrucia i problemy gastryczne wśród turystów, nie powinno się tutaj pić wody z kranu. Co więc za tym idzie, lepiej w przydrożnych barach i lokalnych restauracjach nie zamawiać napojów z lodem, nie mając pewności z jakiego ów lód pochodzi źródła. Nie ma co jednak popadać w obłęd i przewrażliwienie. Zęby myć można kranówka bez żadnych konsekwencji.

Fakt 9 ) Religia – Religia to najważniejszy element życia Indonezyjczyka. Każdy Indonezyjczyk wierzy w jednego Boga i jest to wymóg absolutnie bezdyskusyjny gdyż konstytucyjny. Nie ma wśród 250 milionów zjadaczy ryżu na Archipelagu osób formalnie niewierzących a religia wpisana jest do dokumentu tożsamości. Podaje się ją podczas wizyt w szpitalach, przy wypełnianiu różnego rodzaju formularzy itp. W konstytucję wpisane jest 7 wyznań – Islam, Katolicyzm, Protestantyzm, Buddyzm, Hinduizm, Konfucjanizm, Religie Etniczne, chociaż formalnie jest ich nieco więcej. Dlatego też np. Taoistów wrzuca się do jednego worka z Buddystami a Animistów z Hinduistami, ponieważ zdaniem urzędników to najbliższe sobie wyznania.

Fakt 10 ) Plotki oraz Trudne Pytania i Odpowiedzi – Indonezyjczycy są najbardziej wścibską i plotkarska nacją w Azji południowowschodniej. Nie zdziwcie się więc, jak nieznana Osoba, spotkana gdzieś w restauracji, pociągu, autobusie czy na turystycznym szlaku, po grzecznościowym zagajeniu, skąd jesteś i dokąd zmierzasz, przejdzie do cięższych kalibrów. Jakiego jesteś wyznania, czy masz męża / żonę, ile lat jesteś po ślubie i ile ma twoja najstarsza pociecha ( czytaj … czy zaliczyłeś seks przedmałżeński, gdzie pracujesz, ile zarabiasz, czy masz dom, jaki samochód itp. Itd. I tak …aż do bólu.

 

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*