Celebes-Sulawesi

Celebes podobnie jak większość istotnych indonezyjskich wysp posiada również swoją lokalną nazwę.

Jest nią Sulawesi która w praktyce jest jedyna jaką posługują się mieszkańcy Archipelagu.

Wyspa posiada najbardziej urozmaiconą linię brzegową ze wszystkich ważniejszych i dużych wysp w Republice Indonezji.

Swoją formą i kształtem przypomina literę „X” urozmaiconą niezliczonymi małymi półwyspami i przylegającymi do niej małymi wysepkami.

Sulawesi rozciąga się pomiędzy czterema ciepłymi morzami regionu : Morzem Maluku, Banda, Sulawesi i Flores.

Powierzchnia 227 tysięcy kilometrów kwadratowych i najdłuższa odległość od cypla południowego (Setengar) do północnego (Miangas) wynosząca prawie 2000 km, sytuuje Celebes w grupie indonezyjskich „gigantów”.

Podobnie jak większość wysp całego Archipelagu, Celebes ma górzyste ukształtowanie terenu, a większa część tych gór jest pochodzenia wulkanicznego bądź po prosty stanowi wciąż aktywne ( 11 dymiących wulkanów) lub uśpione stożki wulkaniczne.

Najwyższa góra i zarazem jak się nie trudno domyśleć wulkan to Enrekang wysokości 3450 m. n. p. m.

Na terenie wyspy znajduje się niesamowita wręcz wachlarz atrakcji turystycznych, bogactw naturalnych i perełek kulturalno etnicznych.

Wspaniałe jeziora Tempe, Poso i Matana w centralnej części Sulawesi, kraina Torajów z niepowtarzalnymi, znanymi na całym świecie ceremoniami pogrzebowymi i stylem pochówku swoich bliskich, oraz jedna z najwspanialszych zdaniem samych płetwonurków rafa koralowa w Bunaken niedaleko Manado na północnych rubieżach, to tylko część atrakcji jakie kryje w sobie indonezyjska wyspa Celebes.

2 Replies to “Celebes-Sulawesi

  1. PLEASE LET US KNOW WHWRE ARE BEAUTIFUL SANDY BEACHES ON THE ISLAND AND ON THE BEACH CELEBRES – LUXURY HOTELS.
    IS IT WORTH IT TO THE CELEBRES FOR TWO WEEKS OR MAYBY ON ANODER, MORE INTERESTING TROPICAL ISLAND AND HOW. /TO BALI I WAS AND I AM DELIGHTED/

    Best regards – Richard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*