Podobnie jak na całym świecie w Indonezji coraz większą wagę przywiązuje się do pierwszych lat kształcenia maluchów. Ministerstwo Edukacji RI ma ambitne plany na najbliższy w tej materii.Jak ważną rolę w kształtowaniu świadomości i wartości młodego obywatela pełni okres nauczania przedszkolnego do lat 6ciu zastanawiają się w indonezyjskim Ministerstwie Edukacji.
Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, iż system nauczania na tym poziomie zwany PAUD, jest niewspółmiernie tani do jego efektów. Roczny cykl nauczania dziecka w tym wieku to zdaniem Ministerstwa Edukacji niespełna 70 dolarów amerykańskich.
Wiadomo również, iż środki takiej wysokości mogą zostać z budżetu państwa wygospodarowane.
Ministerstwo zaś ma dążyć do stworzenia na terenie całej Republiki jednolitego systemu darmowego kształcenia najmłodszych.
Na chwilę obecna z nauki przedszkolnej korzysta niespełna 54% dzieci co powinno optymalnie osiągnąć poziom 75 %.
Zdaniem urzędników zawsze trzeba się liczyć z faktem, iż mimo tego że nauka odbywać się będzie bezpłatnie, nie wszyscy będą chcieli z niej korzystać.
Kolejnym ważnym elementem przygotowania i wdrażania spójnego systemy PAUD, jest zdaniem Fasila Djalal z Ministerstwa Edukacji Republiki Indonezji, zrozumienie i umiejętne przełożenie na system nauczania różnic pomiędzy rówieśnikami z różnych części Archipelagu.
Inaczej widzą i rozumieją świat dzieci ze stołecznej Dżakarty a inaczej z miejscowości Wamena na zachodniej Nowej Gwinei.
Komórka zajmująca się planowaniem i rozwojem w ministerstwie ma nadzieję że w opracowaniu a następnie wcieleniu ogólnokrajowej idei nauczania przedszkolnego PAUD pomocną role odegrają między innymi funkcjonujące w chwili obecnej szkoły koraniczne.
by