Pandemia po Indonezyjsku

I właśnie w kontekście tych ostatnich liczb, statystyki nie są już tak „optymistyczne” i łaskawe dla Indonezji, ponieważ śmiertelność wśród wykrytych przypadków, sięga poziomu 9 %, a to niestety plasuje wyspiarską republikę na samym szczycie tak rozumianego zestawienia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once upon a time – Indonezja Marzec 2020 roku

Marzec patrząc na późniejszy rozwój wypadków, zaczął się w Indonezji w sumie niewinnie. Pojawiały się co prawda już wcześniej, sygnały nie do zlekceważenia, utwierdzające w przekonaniu iż Covid19 nadciąga, tym nie mniej Republika I. rozpoczęła trzeci miesiąc nowego roku, wciąż wolna od wirusa Korona. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Sumatra – Jambi : Testy na narkotyki.

Na „ciekawy” pomysł wpadli włodarze miejscowości Jambi na wschodniej Sumatrze. W ramach programu municypalnego na rok 2015, zarządzono obowiązkowe badanie moczu (sic!) dla uczniów szkół średnich i uczelni miejskich. Celem szeroko zakrojonej akcji ma być wyselekcjonowanie wśród studentów, tych którzy regularnie zażywają narkotyki, oraz łatwiejsze i skuteczniejsze rozpracowanie w ten sposób siatki miejskich dilerów narkotyków w półmilionowym Jambi.

News jaki w każdym innym okresie przeszedłby bez echa, trafił jednak do mediów w nietypowy czas, stąd inne nań rzucone światło i atencja.

W miniony weekend na małej wyspie Kambangan na morzu Jawajskim, wykonano 6 wyroków śmierci.

Wszystkie sześć osób skazano właśnie za przestępstwa związane z narkotykami. Prezydent Indonezji Joko Widodo, mimo próśb, nie korzystał z przysługującego mu prawa łaski. Wywołało to niemałą burzę w światowych mediach, ponieważ pięcioro z osób rozstrzelanych w minioną sobotę (tak w Indonezji wykonuje się karę śmierci)  to obywatele innych państw. Najgłośniej o swojego rodaka postawionego przed plutonem egzekucyjnym upomniała się Holandia i Brazylia. Jak jednak widać … bezskutecznie.

Indonezja posiada jedne z najbardziej surowych przepisów, zabraniających posiadania, spożywania i przede wszystkim handlu narkotykami.

Od soboty temat nie schodzi z pierwszych kolumn gazet i wiadomości telewizyjnych wszystkich stacji, ponieważ na wykonanie wyroku czeka w kolejce inna grupa, zwana zdrobniale „Bali Nine”. Jak łatwo się domyśleć chodzi o 9 osób, skazanych za przemyt narkotyków na turystyczną wyspę Bali. Pikanterii sprawie dodaje fakt iż  przemytnicy z „Bali Nine” są obywatelami Australii.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*