Once Upon a Time – Indonezja – Lipiec 2020.

Czas na podsumowanie miesiąca lipca na Archipelagu. Niestety pod jednym względem nie różnił się on od swoich tegorocznych poprzedników i zdominowany był przez informacje linkujące lub bezpośrednio tyczące pandemii Covid19. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Religia – Islam – Jawa: Święta, święta i po Świętach!

Wczoraj zakończyły się największe i najważniejsze święta dla miliarda sześciuset tysięcy mieszkańców ziemi, w tym 200 000 milionów wyznających islam Indonezyjczyków.Przez ostatnie trzy dni wszyscy pobożni Indonezyjczycy składali sobie świąteczne życzenia i prosili o wzajemne wybaczenie win i złych uczynków. Sens bowiem minionych świąt jest taki (jak mówi plakat z jawajskiej ulicy) by grzechy i złe czyny wyrzucić do grobu pamięci i stać się choć odrobinę lepszymi.

Idul Fitri 1433 zakończyły się i życie na archipelagu wraca do normy. Ulice opustoszałych miast zapełniają się ludźmi pędzącymi do pracy, otwarte są już urzędy i wszystkie sklepy. Szczególnie widać to na wyspach na których Islam jest religią dominującą.

Jednak drogi dojazdowe do dużych miast Jawy, Sulawesi czy Sumatry wciąż jeszcze zatłoczone są sznurem powracających ze świąt, spędzanych w domach rodzinnych.

Masowy poświąteczny odwrót czyli Mudik potrwa jeszcze do końca tygodnia.

Koniec Ramadanu oznacza również, że mieszkańcy Archipelagu powracają do stałego kulinarnego rozkładu dnia i normalnego (szybszego) tempa pracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*