Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Trudne warunki na morzu balijskim

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Papua – Papua Zachodnia : Rozbito kwaterę OPM?!

Tradycyjnie co kilka tygodni z indonezyjskiej części Nowej Gwinei dochodzą informacje o mniejszych lub większych incydentach z udziałem oddziałów zbrojnych pod sztandarami Organizacji Wolna Papua (OPM). Tym razem zdarzenia miały miejsce w dystrykcie Yapen w centrum wyspy. Według raportu policji i wojska „zdobyto” zakonspirowaną w tropikalnej dżungli kwaterę główną – „Organisasi Papua Merdeka”. 

Po krótkiej wymianie ognia z partyzantami, siłom rządowym udało się wyprzeć broniący kwatery, 20 osobowy oddział OPM wysoko w okolice góry Kiriyow. Potyczka okazała się bezkrwawą a wojsko już zapowiedziało zwiększenie swojego kontyngentu w tym regionie Papua.

Zdaniem administracji, partyzanci terroryzują okolicznych mieszkańców, kładąc na ich biednych barkach ciężar utrzymania oddziału. Zdaniem pacyfikatorów to na „prośbę” lokalnej społeczności właśnie, wojsko zwalcza marzących o niepodległości Papuasów. Kto jednak skrupulatniej prześledzi najnowszą historię zachodniej, indonezyjskiej części Papua, dostrzeże z łatwością, iż i tutaj punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Spora część mieszkańców prowincji Papua i Papua Zachodnia czuje się wykorzystywana przez „Jawę” i pragnie niezależnego i niepodległego państwa pod nazwą West Papua.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*