Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Trudne warunki na morzu balijskim

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja : Nowa Gwinea – Papua & Papua Zachodnia : Papuaskie Torby Noken.

 

Najbardziej rozpoznawalnym produktem ludowego rękodzieła artystycznego oraz przede wszystkim użytkowego w prowincji Papua i Papua Zachodnia są torby wytwarzane wyłącznie przez kobiety.Najbardziej charakterystycznym produktem by nie rzec wręcz logotypem z indonezyjskiej części Nowej Gwinei są siatkowe kultowe torby „na głowę”.

Kobiety papuaskie od Timiki po Jayapura i od Sorong po Fak Fak chodzą na targ w gości oraz podróżują z siatkowymi torbami „zawieszonymi” na głowie.

Nie rzadko zdarza się również, iż noszą w nich dzieci lub nawet będące najcenniejszym zwierzęciem i towarem wymiennym w tym regionie Republiki Indonezji – małe prosięta.

Torby Noken bo o nich mowa to najlepszy i ekskluzywny zarazem (gdyż nie tani), endemiczny prezent z rękodzieła artystycznego z tej najmniej w całym archipelagu spenetrowanej i zamieszkanej wyspy.

Czas wytwarzania torby w zależności od gęstości ściegu i jej rozmiaru wacha się od tygodnia do 20 dni a jej cena potrafi osiągnąć 40 $ (dolarów amerykańskich).

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*