Pandemia po Indonezyjsku

I właśnie w kontekście tych ostatnich liczb, statystyki nie są już tak „optymistyczne” i łaskawe dla Indonezji, ponieważ śmiertelność wśród wykrytych przypadków, sięga poziomu 9 %, a to niestety plasuje wyspiarską republikę na samym szczycie tak rozumianego zestawienia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once upon a time – Indonezja Marzec 2020 roku

Marzec patrząc na późniejszy rozwój wypadków, zaczął się w Indonezji w sumie niewinnie. Pojawiały się co prawda już wcześniej, sygnały nie do zlekceważenia, utwierdzające w przekonaniu iż Covid19 nadciąga, tym nie mniej Republika I. rozpoczęła trzeci miesiąc nowego roku, wciąż wolna od wirusa Korona. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Jawa – Bandung : Tradycyjna sundajska muzyka Tarawangsa

Różnorodność etniczno-kulturowa ma niezaprzeczalnie wiele zalet, czego przykładem na wielu płaszczyznach jest właśnie Republika Indonezja.

Jedną z takich płaszczyzn, gdzie widać to najdobitniej jest oczywiście sztuka a skoro sztuka to oczywiście i muzyka, która jak się łatwo domyśleć, rozwinęła się w każdym zakątku Indonezji na swój odmienny przypisany do rejonu sposób. Ciekawy styl muzyczny Tarawangsa oparty w wersji tradycyjnej na dwóch instrumentach smyczkowych wykształcił się w rejonie sundajskim, którego stolicą jest miasto Bandung.

Instrumenty tworzące muzykę to dwustrunowa „gitara” tarawangsa oraz siedmiostrunowy jentreng.

Jednym z bardziej interesujących zespołów mierzących się w eksperymentalny i nowatorski sposób z niełatwym stylem Tarawangsa jest duet Tarawangsawelas. Niedawno Zespół wydał swoja pierwszą płytę „Winci

 

 

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*