Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Trudne warunki na morzu balijskim

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Bali – Warsawa : Rytmy Bali – Twórczość Nyomana Gunarsy

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę “Rytmy Bali. Twórczość Nyomana Gunarsy”. 

Wystawa potrwa od 1 czerwca do 11 września 2016 r.

13161709_10156799880305456_1073899705370320076_o

Nyoman Gunarsa (ur. 1944) był jednym z pierwszych artystów w historii niepodległej Indonezji, którzy zdobyli szerokie uznanie międzynarodowe. Ukończył Instytut Sztuki Indonezyjskiej w Yogyakarcie, a w roku 1970 był współzałożycielem grupy artystycznej Sanggar Dewata Indonesia, która zgromadziła młodych malarzy poszukujących nowych koncepcji estetycznych, także płynących ze sztuki europejskiej.

Nyoman Gunarsa w młodości inspirował się ekspresjonizmem, a zwłaszcza stylem obrazów najsłynniejszego wówczas malarza indonezyjskiego, Affandiego. Z czasem jego prace stawały się coraz silniej stylizowane i dekoracyjne, zmierzając niekiedy ku abstrakcji. Choć na przestrzeni lat jego styl ewoluował, to podstawą rysunków i obrazów niezmiennie pozostaje rytm kompozycji. Gunarsa mówiąc o swojej twórczości odwołuje się do świata muzyki – kreślenie wyrazistych linii porównuje do śpiewu, a kładzenie plam intensywnego koloru – do tańca. Taniec jest także bardzo częstym tematem przedstawień – najbardziej rozpoznawalny motyw jego twórczości to wdzięczne sylwetki balijskich tancerek. Artysta chętnie czerpie z tradycyjnej kultury, rytuałów i życia codziennego Balijczyków, dlatego na obrazach zobaczymy procesje kremacyjne, czy walki kogutów. Inspirowała go także przyroda, a szczególnie podwodny świat, niezwykle bogaty wokół wysp Indonezji.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji zgromadzonej w latach 60. XX w. przez założyciela Muzeum Andrzeja Wawrzyniaka, który przyjaźnił się wówczas z Nyomanem Gunarsą i wspierał początkującego artystę.

kurator:
kustosz Magdalena Ginter-Frołow

Wstęp Wolny

Wernisaż odbędzie się 1 czerwca 2016 r, o godzinie 18.00, w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*