Once Upon a Time – Indonezja – Lipiec 2020.

Czas na podsumowanie miesiąca lipca na Archipelagu. Niestety pod jednym względem nie różnił się on od swoich tegorocznych poprzedników i zdominowany był przez informacje linkujące lub bezpośrednio tyczące pandemii Covid19. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag – Jawa : Mudik 2015 dobiegł końca.

W tym tygodniu oficjalnie zakończył się indonezyjski Mudik, czyli wielkie tradycyjne przemieszczanie się po archipelagu milionów tutejszych muzułmanów świętujących Idul Fitri. Tradycja indonezyjskich wyznawców islamu, zobowiązuje do odwiedzin Rodziców i miejsc rodzinnych właśnie na zakończenie miesiąca postnego Ramadan. Stąd też ostatni tydzień postu jak i tydzień po nim staje się gehenna dla podróżujących po Republice zarówno lądem, morzem jak i w powietrzu.

Oczywiście największy ruch panuje na najgęściej zaludnionej Jawie, Bali na której sporą część kadry pracowniczej stanowią muzułmanie z Sumbawa, Jawy oraz Lombok oraz Sulawesi i Sumatrze gdzie wyznawców islamu jest najwięcej. Niestety radość świąt i odwiedzin bliskich ma też swoją mroczna stronę. Co roku w Mudiku dochodzi do tysięcy wypadków drogowych w których ginie kilkaset osób.

Według danych statystycznych opublikowanych w dniu wczorajszym Mudik 2015 przypłaciło życiem 657 osób. Ilość to iście zatrważająca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*