Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag : 1435-te Święta Ofiarowania.

W najbliższą niedzielę pobożni muzułmanie tego świata obchodzić będą święta Idul Adha. Nie inaczej zatem będzie w najliczniejszym kraju muzułmańskim globu, jakim jest jak wiadomo Indonezja, zamieszkiwana przez ponad 200 milionów wyznawców Allaha. Obchodzone po raz 1435 święto ofiarowania to drugie po kończącym postny miesiąc ramadan Idul Fitri, misterium w kalendarzu koranicznym islamu. Z resztą trudno tu nawet o taka sportową klasyfikację, ponieważ to właśnie w tym okresie, setki tysięcy muzułmanów podąża do Mekki i Medyny na tradycyjną pielgrzymkę Haji (Hajj), będącą jednym z pięciu świętych filarów wiary każdego muzułmanina.

Czym zatem różnić się będzie ten dzień dla przeciętnego zjadacza chleba, nie muzułmanina czy turysty, odwiedzającego w niedzielę jakąkolwiek z wysp Indonezji??  A no różnić się będzie przede wszystkim ilością krwi przelanej na ulicach miast i wiosek archipelagu. Traktami republiki w rytm rytualnego śpiewu Allahu Akbar, powtarzanego od wschodu do obiadu setki razy, silni mężczyźni, poprowadzą woły i barany, na rytualną rzeź niewiniątek. A potem mięso podzielone zostanie wśród lokalnych społeczności wyznawców islamu.

Wszystkim muzułmanom, Selamat Idul Adha 1435.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*