Pandemia po Indonezyjsku

I właśnie w kontekście tych ostatnich liczb, statystyki nie są już tak „optymistyczne” i łaskawe dla Indonezji, ponieważ śmiertelność wśród wykrytych przypadków, sięga poziomu 9 %, a to niestety plasuje wyspiarską republikę na samym szczycie tak rozumianego zestawienia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once upon a time – Indonezja Listopad 2019

Na Archipelagu dzieje się co niemiara, co z resztą łatwo sobie wyobrazić, zważywszy na skalę zarówno obszarową jaki demograficzną Indonezji. Nie wszystkie „njusy” z wysp są jednak ważkie i ciekawe dla statystycznego mieszkańca Kraju nad Wisłą, stąd pomysł comiesięcznej przefiltrowanej porcji informacji w pigułce. Więcej »

 

Wiadomości / Indonezja – „Zimna Wojna” pomiędzy Prezydentem Republiki SBY i Sułtanem Hamengkubuwono X na Jawie.

 

Ostatnie wypowiedzi prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono w kwestii sposobu nominacji gubernatora prowincji oraz specjalnego dotychczas statusu sułtańskiej Yogyakarty, wywołało klasyczną jawajską „zimną wojnę”. Próba sił trwa.Na indonezyjskiej stołecznej wyspie Jawa, wyraźnie od dwóch dni widać napięcie jakie pojawiło się i narasta na linii DżakartaYogyakarta.

Urzędujący lub może raczej – sprawujący władzę w DIY czyli Daerah Istimewa Yogyakarta (Okręg Specjalny Yogyakarta) Sułtan Hamengkubuwono X okazał swoje zirytowanie ostatnimi decyzjami Prezydenta Republiki Indonezji.

Rządzący krajem prezydent Susilo Bambang Yudhoyono (SBY) wraz ze swoim Gabinetem wyraził na początku tygodnia wątpliwości co do „sposobu nominacji” oraz sprawowania najwyższego urzędu gubernatorskiego w tej środkowo jawajskiej prowincji.

Tytuł Gubernatora powiązany jest do tej pory nierozerwalnie z władzą Sułtana Yogyakarty, co oznacza iż to Sułtan pełni automatycznie rolę rządowego namiestnika w prowincji i nie ma od tej reguły odstępstwa.

Zdaniem Prezydenta SBY zapisane w konstytucji RI stanowisko gubernatora powinno być jednak od honorowej funkcji Sułtana oddzielone a obejmująca je osoba nadana być powinna z urzędowego powoływania.

Na posiedzeniu gabinetu Prezydent Susilo Bambang Yudhoyono, odniósł się również krytycznie do samego statusu miasta Yogyakarty.

Yogya lub Jogjakarta gdyż również tak nazywana jest staro jawajska stolica, cieszy się swoistą autonomia, jako jeden z dwóch niezależnych okręgów w całej Indonezji.

Autonomia ta powoduje iż miasto nie do końca podlega krajowej jurysdykcji.

To zdaniem Prezydenta SBY kolejny element w Yogyakarckiej układance, który powinien zostać jak najszybciej zmieniony.

Swój status miasta niezależnego rządzonego przez własnego Sułtana, z pałacu Kraton położonego w centralnej części miasta, zawdzięcza Yogyakarta pierwszemu prezydentowi Republiki Sukarno.

Uhonorował on w ten sposób wkład jaki wniósł Sułtan i społeczeństwo miasta w pierwszą fazę budowy indonezyjskiej Państwowości, po deklaracji niepodległości w 1945 roku.

Dumni mieszkańcy starej jawajskiej stolicy już organizują się w sieci oraz zapowiadają inne formy protestu w obronie władzy i pozycji „swojego” Sułtana oraz niezależności miasta i podległego mu księstwa Pakualam.

Cała sytuacja sprowadza się obecnie do wielkiego dyplomatycznego szachowego pata, gdyż rozdrażniony Dwór Hamengkubuwono X oraz sam Sułtan czekają na przeprosiny, na które się z Dżakarty (raczej słusznie) nie zanosi.

Spekuluje się również, iż rozwiązaniem kompromisowym będzie pozostawienie Yogyakarcie jej specjalnego statusu przy jednoczesnych zmianach dotyczących stanowiska gubernatorskiego.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*