Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Indonezyjski pierwiosnek na polskim Woodstock

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się właśnie polski festiwal Woodstock. W tegorocznej 23-ej już edycji publiczność będzie miała okazję pierwszy raz posłuchać rock’a z archipelagu. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Mentawai

Na zachód od Sumatry na „wysokości” Padang, znajduje się najbardziej tajemniczy mini archipelag Republiki Indonezji. Swą magią i pięknem dorównuje papuaskim ostępom a jest od nich wciąż jeszcze mniej znany i odwiedzany.

Wyspy Mentawai oddalone  150 kilometrów od zachodniego wybrzeża Sumatry zajmują powierzchnię ponad 4000 km/2. Od Sumatry archipelag oddziela cieśnina Mentawai. Największe z wysp wchodzących w skład archipelagu to kolejno : Siberut, Sipura oraz Północna i południowa Pagai.

Wyspy Mentawai zasłynęły za sprawą unikalnych plemion wykonujących specyficzne, spektakularne coraz bardziej popularne tatuaże, oraz idealnych rajskich plaż dla kochających surfing oraz spokój. Aby dotrzeć na największą z wysp należy spędzić 12 godzin na promie z sumatrzańskiego Padang do Muarasiberut.

Na wyspach archipelagu żyje również 17 gatunków endemicznych zwierząt przyciągających miłośników przyrody z całego świata. Wśród nich najbardziej znane to Gibbony Kloss zwane również Gibbonami Mentawai oraz Makaki Siberut. Na wyspie Siberut utworzono Park Narodowy Siberut.

Wyspy Mentawai położone są niedaleko styku dwóch wielkich płyt tektonicznych. Płyta Euroazjatycka oraz Płyta Indyjsko-australijska nachodzą na siebie co jest niestety powodem częstych trzęsień ziemi oraz następujących po nich tsunami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*