Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Indonezyjski pierwiosnek na polskim Woodstock

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się właśnie polski festiwal Woodstock. W tegorocznej 23-ej już edycji publiczność będzie miała okazję pierwszy raz posłuchać rock’a z archipelagu. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Bukit Lawang

Niewielka osada nad rzeką Bahorok stała się w ostatnich dekadach ulubionym miejscem wśród turystów odwiedzających północną część indonezyjskiej Sumatry. Wioska położona 86 kilometrów od Medan, największego miasta na drugiej co do wielkości indonezyjskiej wyspie, zasłynęła za sprawą Orangutana, najsympatyczniejszej małpy człekokształtnej. Rejon Parku Narodowego Gunung Leuser na skraju którego położone jest Bukit Lawang nazywa się często i nie bez przyczyny zwierzęcym sanktuarium, zamieszkuje go bowiem 5000 dzikich orangutanów.

Bukit Lawang zyskał jednak swoją sławę głównie dzięki założonemu w roku 1973 Centrum Rehabilitacji Ludzi Lasu ( Orang – Człowiek, Hutan – Las) . Centrum specjalizuje się przywracaniu naturze tych orangutanów, które zostały odebrane z nielegalnych hodowli, prywatnych zbiorów, cyrków, zoo i innych tego typu instytucji.

Orangutany przywożone do Bukit Lawang uczone są od podstaw zdobywania pożywienia, życia w stadzie i następnie są przywracane lasowi.

W 2003 roku podczas kilkudniowych ulewnych dreszczów doszło w Bukit Lawang do wielkiej powodzi podczas której mocno ucierpiała mozolnie odbudowywana do dnia dzisiejszego infrastruktura turystyczna.

W Bukit Lawang można również odwiedzić popularna jaskinie nietoperzy, spotkac w lesie sympatycznego gibona albo nawet olbrzymiego słonia. Zapraszamy na spotkanie z dalekimi kuzynami z  lasu oraz przejażdżkę na słoniu sumatrzańskiem w „Bukit Lawang

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*