Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Bukit Lawang

Niewielka osada nad rzeką Bahorok stała się w ostatnich dekadach ulubionym miejscem wśród turystów odwiedzających północną część indonezyjskiej Sumatry. Wioska położona 86 kilometrów od Medan, największego miasta na drugiej co do wielkości indonezyjskiej wyspie, zasłynęła za sprawą Orangutana, najsympatyczniejszej małpy człekokształtnej. Rejon Parku Narodowego Gunung Leuser na skraju którego położone jest Bukit Lawang nazywa się często i nie bez przyczyny zwierzęcym sanktuarium, zamieszkuje go bowiem 5000 dzikich orangutanów.

Bukit Lawang zyskał jednak swoją sławę głównie dzięki założonemu w roku 1973 Centrum Rehabilitacji Ludzi Lasu ( Orang – Człowiek, Hutan – Las) . Centrum specjalizuje się przywracaniu naturze tych orangutanów, które zostały odebrane z nielegalnych hodowli, prywatnych zbiorów, cyrków, zoo i innych tego typu instytucji.

Orangutany przywożone do Bukit Lawang uczone są od podstaw zdobywania pożywienia, życia w stadzie i następnie są przywracane lasowi.

W 2003 roku podczas kilkudniowych ulewnych dreszczów doszło w Bukit Lawang do wielkiej powodzi podczas której mocno ucierpiała mozolnie odbudowywana do dnia dzisiejszego infrastruktura turystyczna.

W Bukit Lawang można również odwiedzić popularna jaskinie nietoperzy, spotkac w lesie sympatycznego gibona albo nawet olbrzymiego słonia. Zapraszamy na spotkanie z dalekimi kuzynami z  lasu oraz przejażdżkę na słoniu sumatrzańskiem w „Bukit Lawang

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*