Wyspa Sumatra zajmuje powierzchnie 473 tysięcy km/2.To mniej więcej 150% powierzchni Polski, co czyni Sumatrę czwarta co do wielkości wyspą świata, po Grenlandii oraz dwóch indonezyjskich siostrach Borneo i Nowej Gwinei.
Sumatra jednak w odróżnieniu do dwóch wspomnianych wyżej, jest całkowicie indonezyjska.
Bez cienia kokieterii w stosunku do wyspy, można powiedzieć iż ma ona do zaoferowania atrakcje praktycznie dla każdego.
Ras tropikalny, egzotyczna flora i fauna, kaskady rzeczne, kratery wulkaniczne, jeziora, plaże oraz bogata struktura etniczna i kulturowa, to tylko najbardziej spektakularne z licznych sumatrzańskich atrakcji.
Wyspa położona jest pomiędzy Oceanem Indyjskim na wschodzie a Półwyspem Malajskim i Morzem Natuna na zachodzie.
Liczbę mieszkańców Sumatry szacuje się na 40 milionów mieszkańców, wywodzących się z ponad 10 głównych skupisk etnicznych, mówiących 25 różnymi dialektami.
Do najbardziej znanych grup etnicznych zaliczyć należy z pewnością żyjących na autonomicznej północy wyspy, ortodoksyjnych i walecznych muzułmanów – Aczinów.
Inną istotną grupą etniczną w szerokiej palecie Archipelagu Indonezji są również katolicy z okolic największego zbiornika słodkowodnego Indonezj – Batakowie.
Sumatra znana rozpoznawalna jest na mapie światowego biznesu jako producent wybornej kawy na południu i oleju palmowego na północy wyspy.
Północne rubieże słyną z niepowtarzalnie pięknych raf koralowych w okolicach wyspy Weh we wspomnianej prowincji Aceh, a południe ze spektakularnego wulkanu Krakatau wciśniętego pomiędzy Sumatrę i Jawę.
Sumatra ponadto jako jedyna z Indonezyjskich wysp pochwalić się może naszym polskim śladem.
Port lotniczy oraz dzielnica w centrum największego miasta wyspy Medan, nosi nazwę Polonia, nadana w XIX wieku przez polskiego Barona, emigranta po powstaniu styczniowym.