Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Wulkan Agung : Kolejne wyciszenie ?!?

Ostatnie dwa dni zapisały się w balijskich kronikach stosunkowo „groźnie”, zapowiadając gwałtowną eskalacje sytuacji wokół „trwającej” od dwóch miesięcy, pełzającej erupcji największego wulkanu na turystycznej, rajskiej wyspie bogów. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Sumatera

Wyspa Sumatra zajmuje powierzchnie 473 tysięcy km/2.To mniej więcej 150% powierzchni Polski, co czyni Sumatrę czwarta co do wielkości wyspą świata, po Grenlandii oraz dwóch indonezyjskich siostrach Borneo i Nowej Gwinei.

Sumatra jednak w odróżnieniu do dwóch wspomnianych wyżej, jest całkowicie indonezyjska.

Bez cienia kokieterii w stosunku do wyspy, można powiedzieć iż ma ona do zaoferowania atrakcje praktycznie dla każdego.

Ras tropikalny, egzotyczna flora i fauna, kaskady rzeczne, kratery wulkaniczne, jeziora, plaże oraz bogata struktura etniczna i kulturowa, to tylko najbardziej spektakularne z licznych sumatrzańskich atrakcji.

Wyspa położona jest pomiędzy Oceanem Indyjskim na wschodzie a Półwyspem Malajskim i Morzem Natuna na zachodzie.

Liczbę mieszkańców Sumatry szacuje się na 40 milionów mieszkańców, wywodzących się z ponad 10 głównych skupisk etnicznych, mówiących 25 różnymi dialektami.

Do najbardziej znanych grup etnicznych zaliczyć należy z pewnością żyjących na autonomicznej północy wyspy, ortodoksyjnych i walecznych muzułmanów – Aczinów.

Inną istotną grupą etniczną w szerokiej palecie Archipelagu Indonezji są również katolicy z okolic największego zbiornika słodkowodnego IndonezjBatakowie.

Sumatra znana rozpoznawalna jest na mapie światowego biznesu jako producent wybornej kawy na południu i oleju palmowego na północy wyspy.

Północne rubieże słyną z niepowtarzalnie pięknych raf koralowych w okolicach wyspy Weh we wspomnianej prowincji Aceh, a południe ze spektakularnego wulkanu Krakatau wciśniętego pomiędzy Sumatrę i Jawę.

Sumatra ponadto jako jedyna z Indonezyjskich wysp pochwalić się może naszym polskim śladem.

Port lotniczy oraz dzielnica w centrum największego miasta wyspy Medan, nosi nazwę Polonia, nadana w XIX wieku przez polskiego Barona, emigranta po powstaniu styczniowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*