Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Wamena

Wamena to położona w prowincji Papua, największa miejscowość interioru, indonezyjskiej części Nowej Gwinei. Miasto jest również stolicą dystryktu Jayawijaya.

Sama miejscowość położona idealnie w środku malowniczej doliny Baliem liczy niespełna 10 000 mieszkańców, jednak we wioskach rozsianych na północ i południe od Wamena mieszka ponad 300 000 Papuasów.

Mieszkańcy Wamena i okolic wywodzą się z pośród trzech głównych lokalnych plemion Dani , Lani i Yali. Wamena jest miastem odizolowanym od stolicy prowincji Papua, miasta Jayapura. Jedyne połączenie stanowi most powietrzny utrzymywany z tutejszego lotniska, będącego zarazem największym wewnątrz wyspy.
Linie lotnicze jakie latają codziennie z i do Wamena to Trigana Air, Merpati i Avia Star.

Wamena zasłynęła ostatnio w Indonezji nieźle kopiącymi piłkę zawodnikami klubu piłkarskiego Persiwa Wamena. Persiwa występuje w najwyższej lidze piłkarskiej na Archipelagu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*