Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Papua

Papua to nazwa autonomicznej prowincji Republiki Indonezji, usytuowanej na wschodniej części wyspy Nowej Gwinea.

Nowa Gwinea ze swoja powierzchnia prawie 800 tysięcy km/2 jest drugą co do wielkości wyspą świata po duńskiej Grenlandii.

Papua lub Papua Zachodnia, zwana również kiedyś (przed uzyskaniem większej autonomii od rządu w Dżakarcie) Irian Jaya albo Irianem Zachodnim, zajmuje 420 tysięcy km/2 Nowej Gwinea, czyniąc prowincję największą 22%-ową częścią składową całego Archipelagu Indonezji.

Fenomenem jest fakt, iż tak ogromną przestrzeń zamieszkuje zaledwie niespełna 3 mln mieszkańców.

Brak infrastruktury, dróg i mostów wewnątrz wyspy, czyni z niej dziewiczą i nie zbadaną w prawie 75%.

Praktycznie tylko linia brzegowa posiada co kilkaset kilometrów organizmy miejskie, a nieliczne miejscowości wewnątrz wyspy, są praktycznie odcięte od świata i obsługiwane przez niewielkie samoloty prywatnych przewoźników operujących w prowincji.

Najbardziej znane głównie z ekspedycji turystycznych są tereny miasteczka Wamena i okalającej je Doliny Baliem.

To właśnie w okolicach Wamena żyją „popularni”, znani z filmów i fotografii członkowie plemion Dani i Yali, których nadzy mężczyźni skąpo zakrywają swoje przyrodzenia zrobionymi z tyki „Kotekami”.

Papua słynie również z olbrzymich zapasów różnych bogactw naturalnych wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się złoto, wydobywane na południu wyspy przez amerykańską spółkę Free Port.

Zasoby drewna i ryb wydają się być niemalże nieograniczone, co zdaje się dobrze rokować rozwojowi prowincji przyszłości.

Jest też Papua Zachodnia posiadaczem jedynego indonezyjskiego lodowca, Puncak Jaya, który będąc zarazem najwyższym szczytem w całej Indonezji może się pochwalić jedynym lodowcem pomiędzy Himalajami i Andami.

Papua stanowi ulubiony cel wypraw płetwonurków z całego świata, którzy w zależności od preferencji, oglądają zatopione wraki z II wojny światowej w okolicach Manokwari i na wyspie Biak., lub podwodne ogrody w grupie wysepek Raja Ampat, niedaleko miejscowości Sorong na półwyspie Ptasia Głowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*