Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Indonezyjski pierwiosnek na polskim Woodstock

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się właśnie polski festiwal Woodstock. W tegorocznej 23-ej już edycji publiczność będzie miała okazję pierwszy raz posłuchać rock’a z archipelagu. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Moluki-Wyspy Korzenne

Maluku zwane też Molukami albo powszechniej Wyspami Korzennymi, stanowią same w sobie Archipelag zwany również „1000-em Wysp”.

Nazwa taka bierze się z tej prostej przyczyny, iż według różnych szacunków w składzie Wysp Korzennych można się doliczyć od 999 do 1029 wysp i wysepek.

Położone są pomiędzy wielkimi wyspami Indonezji, Celebesem i Nową Gwinea na ogromnym obszarze otoczonym morzami Halmahera, Maluku, Seram i Banda.

Powierzchnia Wysp mimo, iż jest ponad dwukrotnie większa od Polski (850 tysięcy km/2), tylko w 10 % stanowi stały, zamieszkały ląd.

Część z wysepek ma charakter wulkaniczny, inne zaś są porośniętymi palmami pięknymi Atolami Koralowymi.

Nie bez przyczyny uważa się plaże Moluków za jedne z piękniejszych na naszym globie, i z tego chociażby powodu warto postawić stopę na jednej z nich.

Cała grupa Tysiąca Wysp zamieszkana jest przez zaledwie 2 miliony rdzennych mieszkańców, żyjących w setkach rozsianych na wyspach wioskach i osadach rybackich.

W zasadzie tylko o stolicy Prowincji mieście Ambon, można się wypowiadać jako o mieście sens stricte.

Warto też odnotować historyczno gospodarcze tło wpisane w ten Mini Archipelag w wielkim Archipelagu Indonezji.

To właśnie Wyspy Korzenne od XVI-tego wieku były obiektem pożądania i eksploracji Europejczyków, pragnących podporządkować je sobie z uwagi na bogaty arsenał miejscowych przypraw korzennych, z bezcenna wówczas Gałką Muszkatową na czele.

Na tych tak odległych od starej Europy rubieżach świata ścierały się wówczas interesy Holandii, Portugalii, Hiszpanii czy Anglii.

Ostatecznie do proklamacji niepodległości Republiki Indonezji w 1945 roku, Wyspy Korzenne pozostawały pod znacznym wpływem królewskiej Holandii , tolerowanej i szanowanej tu bardziej niż w innych częściach Indonezji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*