Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Wyspy Gili

Coraz większą popularnością wśród turystów spędzających wakacje w Indonezji cieszą się wyspy GILI – trzy maleńkie sąsiadki wyspy Lombok. Wysepki Gili tak naprawdę są częścią administracyjna zachodniej części Małych Wysp Sundajskich (Nusa Tenggara) a w szczególności popularnego wśród turystów Lombok.

Gili Trawangan, Gili Meno oraz Gili Air kuszą turystów spędzających wakacje w Indonezji. Zaletą wysepek jest ich kameralne położenie z dala od turystycznego zgiełku utożsamianego z wyspą Bali.

Każda z trzech wysepek ma swoje własne resorty turystyczne, restauracje, piękne plaże i inną od dwóch sąsiadek atmosferę. Na wyspach działa wiele szkół nurkowania oferujących profesjonalne kursy min. Padi.

Na wyspie Trawangan najlepiej poczują się miłośnicy wieczornych wyjść do restauracji i barów oraz namiastki balijskiego gwaru.

Wysepka Gili Meno to najlepsze miejsce by podczas przyjemnego snorkelingu spotkać w wodzie ikonę trzech wysepek Gili, żółwia morskiego.

Wyspa Gili Air to najmniejsza, rodzinna i najbliżej Lombok położna wysepka spośród całej Gili trójcy.

Największą zaletą wszystkich trzech jest niewątpliwie brak motorowego transportu publicznego. Wysepki przemierzać można jedynie popularnymi rowerami lub lokalną konna dwukółka zwaną tutaj Cidomo.

Oprócz żółwi morskich w wodach wokół wysepek spotkać można wiele innych ciekawych mieszkańców raf koralowych. Same formacje koralowców należą do jednych z ładniejszych w całej okolicy. Szczególnie tych dostępnych nawet dla niedoświadczonych amatorów podwodnego życia Indonezji.

Nazwa Gili pochodzi z języka rdzennych mieszkańców Lombok Sasaków i oznacza po prostu wyspę.

Spędzając wakacje w Indonezji warto zarezerwować kilka dni na rajskie Wysepki Gili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*