Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Indonezyjski pierwiosnek na polskim Woodstock

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się właśnie polski festiwal Woodstock. W tegorocznej 23-ej już edycji publiczność będzie miała okazję pierwszy raz posłuchać rock’a z archipelagu. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Rinjani

 

Uruchomienie nowego lotniska międzynarodowego (BIL) na wyspie Lombok spowodowało znaczny wzrost ruchu turystycznego na wyspie. Jedną z największych i niekwestionowanych atrakcji na Lombok jest magiczna góra Sasaków, wulkan Rinjani.

Rdzenni mieszkańcy Lombok darzą wulkan Rinjani absolutnie boską czcią. Do niego się (dyskretnie) modlą i na jego szczyt odbywają coroczne pobożne pielgrzymki. Dla zagranicznych i nie tylko gości odwiedzających wyspę, ogromna góra ziejąca ogniem jest już tylko ale i też aż, niekwestionowana atrakcją turystyczną.

Wulkan Rinjani wznoszący się na wysokość 3726 metrów nad poziom morza jest najwyższym, stosunkowo łatwo zdobywanym i zarazem aktywnym wulkanem Indonezji.

Dodatkową atrakcją góry ognia jest przepięknie położone, głębokie (230 m) jezioro wulkaniczne Segara Anak.

Każdego dnia z baz położonych u podstawy góry, wyruszają wyprawy vel ekspedycje trekkingowe, „skazane” na dwudniowa wspinaczkę w pocie i znoju w zamian za zapierające dech w piersiach widoki ze szczytu wulkanu. Z Rinjani przy sprzyjającej pogodzie jak na dłoni widać całą wyspę Lombok oraz sąsiednią wyspę bogów czyli Bali.

Wyprawy na szczyt wulkanu są bezpieczne i dobrze zorganizowane. Każdy doświadczony Taternik z nad Wisły poradzi sobie z tym prawie czterotysięcznikiem.

Wulkan Rinjani jest górą zdecydowanie aktywna. W XXI wieku odnotowano już 5 niegroźnych erupcji. Ostatnia najgroźniejsza aktywność góry miała miejsce w 1994 roku. Sama erupcja nie wyrządziła co prawda bezpośrednio wielu szkód, jednak zimny lahar błotny, który wystąpił w jej konsekwencji zmiótł z powierzchni ziemi wioskę Aikmel zabijając 30 wieśniaków.

W roku 1997 utworzono Park Narodowy Góry Rinjani. Jest on obok Wysepek Gili i kurortu Kuta, największym atutem w talii asów z wyspy Lombok. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*