Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Borneo-Kalimantan

Kalimantan to inaczej indonezyjska nazwa części wyspy Borneo, znajdującej się w granicach Republiki.

Pozostały obszar wyspy to dwie malezyjskie prowincje Sarawak i Sabah, oraz małe i niezwykle bogate państewko Brunei Darussalam, czyli po prostu Sułtanat Brunei.

Zajmujące powierzchnię prawie 750 tysięcy km/2, Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą naszego globu po Grenlandii i Nowej Gwinei.

Indonezyjska część wyspy to 550 tysięcy km/2 czyli ponad 65 % jej całkowitej powierzchni. Nadana prowincji nazwa Kalimantan znaczy dosłownie – „Rzeka Diamentów”.

Właśnie rzeki stanowią bardzo istotny element funkcjonowania tej olbrzymiej, ponad dwukrotnie większej od Polski połaci lądu .

Do odgrywających najważniejszą rolę spływnych szlaków wodnych zaliczają się Kayan, Mahakam, Barito i Kahayan.

Wielkie liczące dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych tereny w tak zwanym Interiorze czyli centralnej części wyspy, stanowią wciąż „Białe Plamy” dla eksplorujących ją badaczy fauny i flory.

Każdego roku naukowcy informują świat o odkrywanych tu nowych endemicznych gatunkach roślin i zwierząt.

Tutejszy nieprzebyty Tropikalny Las Deszczowy oraz stosunkowo niewielkie zaludnienie czynią Borneo-Kalimantan jedną z bardziej dziewiczych wysp całego Archipelagu Indonezji.

Zajmując prawie 30 % powierzchni kraju, zamieszkuje Kalimantan niespełna 5% jego mieszkańców.

Spośród wielu rdzennych grup etnicznych żyjących na wyspie, najbardziej znaną, najliczniejszą oraz zamieszkującą po obu stronach granicy indonezyjsko-malezyjskiej są Dajakowie.

Znakiem rozpoznawczym tej społeczności są pokrywające ich ciała specyficzne tatuaże.

Do najważniejszych miast zaś zaliczyć należy Pontianak na zachodzie wyspy, Banjarmasin na południu i Dwu-miasto Balikpapan-Samarinda na wschodzie.

Północne zaś rubieże Borneo to wspomniane wcześniej prowincje malezyjskie i Sułtanat Brunei.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*