Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Nowy indonezyjski nabytek gdańskiej Lechii.

Trzy dni temu Lechia Gdańsk oficjalnie potwierdziła podpisanie kontraktu z pierwszym w historii indonezyjskim piłkarzem, młodym zawodnikiem z Sumatry, który zagra w polskiej ekstraklasie. Więcej »

Trudne warunki na morzu balijskim

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Ubud

Niewielka miejscowość położona pomiędzy polami ryżowymi w centrum wyspy, staje się coraz bardziej popularna wśród turystów spędzających wakacje na Bali. Wszystko to za sprawą kultury i sztuki z której słynie cała regencja Gianyar a w szczególności sam dystrykt miasta Ubud.

Legendy oraz przekazy historyczne mówią o tym że w 8-mym wieku w tym właśnie miejscu zbudowano pierwszą świątynie hinduistyczną w środkowej części Bali. Budowniczym świątyni Gunung Lebah miał być jawajski mnich Rsi Markendya, dzięki któremu miejsce stało się szybko popularnym celem pielgrzymek wiernych.

Samo miasto, które szybko urosło do rangi liczącego się ośrodka na wyspie, słynęło głównie z upraw ziół do wyrobu składników niezbędnych do praktykowania balijskiej medycyny naturalnej. Sama nazwa Ubud (ubad) oznacza w języku balijskim ni mniej ni więcej jak lekarstwo właśnie.

Miano stolicy kultury i sztuki zyskał Ubud stosunkowo niedawno, bo dopiero w wieku XX-tym. Przyczynił się do tego niemiecki koneser sztuki, propagator i zwolennik lokalnej muzyki, tańca oraz malarstwa Walter Spies . To za jego przyczyna właśnie w Ubud powstały szkoły w których sztuki uczyli najznamienitsi artyści z całej wyspy.

Kolejna fala wznosząca dla balijskiego Ubud to lata 60-te kiedy to za sprawą holenderskiego tym razem malarza i mecenasa sztuki powstały tu liczne muzea sztuki z najbardziej znanymi Puri Lukisan, Muzeum Neka i Agung Rai.

Do najbardziej popularnych nie artystycznych atrakcji miasta zaliczyć należy z całą pewnością Małpi Gaj w którym na stałe zamieszkuje kilkaset sympatycznych makaków.

Ubud to również idealny punkt na rozpoczęcie balijskich górskich wycieczek. Niedaleko miasta znajdują się najpiękniejsze tarasy ryżowe oraz popularna wśród turystów jedenastowieczna świątynia słonia Goa Gajah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*