Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Ubud

Niewielka miejscowość położona pomiędzy polami ryżowymi w centrum wyspy, staje się coraz bardziej popularna wśród turystów spędzających wakacje na Bali. Wszystko to za sprawą kultury i sztuki z której słynie cała regencja Gianyar a w szczególności sam dystrykt miasta Ubud.

Legendy oraz przekazy historyczne mówią o tym że w 8-mym wieku w tym właśnie miejscu zbudowano pierwszą świątynie hinduistyczną w środkowej części Bali. Budowniczym świątyni Gunung Lebah miał być jawajski mnich Rsi Markendya, dzięki któremu miejsce stało się szybko popularnym celem pielgrzymek wiernych.

Samo miasto, które szybko urosło do rangi liczącego się ośrodka na wyspie, słynęło głównie z upraw ziół do wyrobu składników niezbędnych do praktykowania balijskiej medycyny naturalnej. Sama nazwa Ubud (ubad) oznacza w języku balijskim ni mniej ni więcej jak lekarstwo właśnie.

Miano stolicy kultury i sztuki zyskał Ubud stosunkowo niedawno, bo dopiero w wieku XX-tym. Przyczynił się do tego niemiecki koneser sztuki, propagator i zwolennik lokalnej muzyki, tańca oraz malarstwa Walter Spies . To za jego przyczyna właśnie w Ubud powstały szkoły w których sztuki uczyli najznamienitsi artyści z całej wyspy.

Kolejna fala wznosząca dla balijskiego Ubud to lata 60-te kiedy to za sprawą holenderskiego tym razem malarza i mecenasa sztuki powstały tu liczne muzea sztuki z najbardziej znanymi Puri Lukisan, Muzeum Neka i Agung Rai.

Do najbardziej popularnych nie artystycznych atrakcji miasta zaliczyć należy z całą pewnością Małpi Gaj w którym na stałe zamieszkuje kilkaset sympatycznych makaków.

Ubud to również idealny punkt na rozpoczęcie balijskich górskich wycieczek. Niedaleko miasta znajdują się najpiękniejsze tarasy ryżowe oraz popularna wśród turystów jedenastowieczna świątynia słonia Goa Gajah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*