Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Indonezyjski pierwiosnek na polskim Woodstock

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się właśnie polski festiwal Woodstock. W tegorocznej 23-ej już edycji publiczność będzie miała okazję pierwszy raz posłuchać rock’a z archipelagu. Więcej »

Wiadomości Indonezja / Moluki – Morotai : Pomóż dzieciom z wyspy Morotai.

„Rotary Club” Warszawa Józefów oraz społeczność „Help Morotai” realizują projekt pomocy dla dzieci z wiosek na wyspie Morotai w Indonezji. Obecnie Rotary Warszawa Józefów zbiera fundusze jako tzw. wkład własny, który ma w przyszłości zaowocować ubieganiem się o grant z funduszy „Rotary International”. Więcej »

 

Denpasar-Sanur

Kota czyli miasto Denpasar to jeden z najszybciej rozwijających się organizmów miejskich w całej Indonezji. Tylko w XXI wieku liczba jego mieszkańców uległa niemalże podwojeniu. Zapraszamy do stolicy wakacyjnej wyspy Bali.

Aglomeracja Denpasar liczy dzisiaj prawie 2 miliony mieszkańców, co sprawia że w stołecznym mieście wyspy żyje i pracuje już prawie co drugi Balijczyk. Nie ma co się jednak dziwić, wszak „stolice” pod każdą szerokością geograficzną znają ten globalny trend.

Denpasar posiada długoletnie tradycje stołeczne, będąc już w przed kolonialnej przeszłości stolicą Badung, najpotężniejszego królestwa na hinduistycznej wyspie.

XX wiek, a szczególnie jego pierwsza połowa nie były dla miasta oraz całej rajskiej wyspy zbyt łaskawe. Po zajęciu Bali przez wojska holenderskie w 1906 roku Balijczycy popełnili wiele masowych samobójstw rytualnych znanych jako Puputan, nie chcąc w ten sposób oddać się pod zarząd kolonialny.

W latach 60-tych w czasie polityki New Order prowadzonej po odsunięciu Sukarno od władzy wyspa ponownie obficie spłynęła balijską krwią. Dopiero początek trwającego nieprzerwanie do tej pory boomu turystycznego w latach 70 tych dał Denpasar szansę na lepszą przyszłość.

W Denpasar znajduje się drugie co do wielkości lotnisko w Indonezji. Międzynarodowy port lotniczy Ngurah Rai przyjmuje samoloty z każdego niemalże zakątka globu.

Będąc przejazdem w mieście podczas swoich wakacji na Bali, na pewno warto odwiedzić typowo balijskie targowisko Kumbasari, oferujące dosłownie wszystko. Od sztuki etnicznej poprzez przyprawy korzenne do ołtarzyków ofiarnych tak powszechnych na całej wyspie.

Warto również odwiedzić miejskie Muzeum Bali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*