Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Nowy indonezyjski nabytek gdańskiej Lechii.

Trzy dni temu Lechia Gdańsk oficjalnie potwierdziła podpisanie kontraktu z pierwszym w historii indonezyjskim piłkarzem, młodym zawodnikiem z Sumatry, który zagra w polskiej ekstraklasie. Więcej »

Trudne warunki na morzu balijskim

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Denpasar-Sanur

Kota czyli miasto Denpasar to jeden z najszybciej rozwijających się organizmów miejskich w całej Indonezji. Tylko w XXI wieku liczba jego mieszkańców uległa niemalże podwojeniu. Zapraszamy do stolicy wakacyjnej wyspy Bali.

Aglomeracja Denpasar liczy dzisiaj prawie 2 miliony mieszkańców, co sprawia że w stołecznym mieście wyspy żyje i pracuje już prawie co drugi Balijczyk. Nie ma co się jednak dziwić, wszak „stolice” pod każdą szerokością geograficzną znają ten globalny trend.

Denpasar posiada długoletnie tradycje stołeczne, będąc już w przed kolonialnej przeszłości stolicą Badung, najpotężniejszego królestwa na hinduistycznej wyspie.

XX wiek, a szczególnie jego pierwsza połowa nie były dla miasta oraz całej rajskiej wyspy zbyt łaskawe. Po zajęciu Bali przez wojska holenderskie w 1906 roku Balijczycy popełnili wiele masowych samobójstw rytualnych znanych jako Puputan, nie chcąc w ten sposób oddać się pod zarząd kolonialny.

W latach 60-tych w czasie polityki New Order prowadzonej po odsunięciu Sukarno od władzy wyspa ponownie obficie spłynęła balijską krwią. Dopiero początek trwającego nieprzerwanie do tej pory boomu turystycznego w latach 70 tych dał Denpasar szansę na lepszą przyszłość.

W Denpasar znajduje się drugie co do wielkości lotnisko w Indonezji. Międzynarodowy port lotniczy Ngurah Rai przyjmuje samoloty z każdego niemalże zakątka globu.

Będąc przejazdem w mieście podczas swoich wakacji na Bali, na pewno warto odwiedzić typowo balijskie targowisko Kumbasari, oferujące dosłownie wszystko. Od sztuki etnicznej poprzez przyprawy korzenne do ołtarzyków ofiarnych tak powszechnych na całej wyspie.

Warto również odwiedzić miejskie Muzeum Bali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*