Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Pierwszy Polska Festiwal w Dżakarcie !!!

Już w przyszły poniedziałek w Dżakarcie odbędzie się wiekopomna impreza polonijna. Pierwszy raz w historii, na archipelagu, przez cały tydzień mieszkańcy stolicy Indonezji będą mieć okazję spróbować Polski w pełnym tego słowa znaczeniu. Polska Festival okraszą pokazy polskich filmów. Indonezyjczycy obejrzą następujące obrazy z pod znaku Kino Polska : Dywizjon 303, Bogowie, Planeta Singli, i Kamerdynera. Więcej »

Trudne warunki na morzu balijskim

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Indonezja / Wiadomości – 4 nowe gatunki pająków łupem naukowców na Borneo.

 

Ekspedycje naukowców powracających z ostępów Lasów Tropikalnych Sumaty, Borneo czy Nowej Gwinei, już od dawna przyzwyczaiły nas do swoich odkryć i ujawnianych rewelacji przyrodniczych. Tym razem łupem wyprawy padły nowe Pająki z Borneo.Bogactwo indonezyjskiej flory i fauny wciąż zaskakuje naukowców czymś nowym.

We ostatnim okresie poinformowano opinie publiczną o kolejnym odkryciu, tym razem w indonezyjskiej części wyspy Borneo.

Tym razem „łupem” badaczy padły cztery nowe gatunki pająka.

Odkrycia dokonał zespół trójki naukowców pod kierownictwem Cahyo Rahmadi, badacza z Indonesian Institut of Society w Dżakarcie.

Pozostali dwaj badacze to Australijczyk M.Harvey z Western Australian Museum i J.Kojima z japońskiego uniwersytetu Ibaraki.

Wszystkie cztery gatunki zlokalizowano na tym samym terenie we wschodniej części Borneo (Kalimantan), w Jaskiniach Sangkulirang u podnóża góry Muller.

Przywilejem odkrywców we wszelkich dziedzinach naukowych jest zawsze możliwość obdarzenia nowych obiektów bądź zwierząt, samodzielnie wymyślonymi nazwami.

Nie inaczej los obszedł się z pająkami z Borneo.

Jeden z odkrytych pająków otrzymał od naukowców nazwę Sarax Yayukae na cześć indonezyjskiego naukowca, który wspierał z „drugiego planu” zespół odkrywców w ich pracach na wyspie.

Kolejny to Sarax Sangkulirangensis, którego gatunki pochodne spotkać można również na Sumatrze w okolicach Jeziora Toba.

„Następnym nowym wpisem” do bogatej księgi fauny Indonezji jest Sarax Mardua, a ostatni to Sarax Cavernicola, gdyż zamieszkuje jedynie w jednej jaskini.

Jak poinformował naczelny odkrywca profesor Cahyo, trzy z nowo odkrytych gatunków od razu zaliczyć należy do zagrożonych wyginięciem w związku z prowadzonymi w okolicach pracami wiertniczymi w przemyśle wydobywczym.

 

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*