Piotr Śmieszek : Indonezja od A do Z – Jawajski Efekt Cieplarniany.

Muzyka indonezyjska ma i zawsze miała się dobrze, by nie rzec wyśmienicie. Można bez cienia kokieterii powiedzieć, iż mieszkańcy archipelagu to ludzie wyjątkowo muzykalni a co ważniejsze, również muzycznie uzdolnieni. Jednak również tutaj, podobnie do globalnej tendencji panującej w muzycznym świecie, dominantą na rynku jest lukratywny, cukierkowy pop.

Tym bardziej warto pochylić się i napisać słów kilka o młodym (choć nie aż znowu tak młodym) zespole nurtu „indi” z Dżakarty. Efek Rumah Kaca to chyba najciekawsze zjawisko na scenie alternatywnej zarówno stołecznej Jawy jak i pewnie całej Indonezji. Grupa mimo 10 lat wspólnego grania, nie skomercjalizowała brzmienia a nawet odbiła w jeszcze bardziej niezależnym kierunku. Okazją do skreślenia tych kilku słów o ERK jest płyta formacji Pandai Besih (Kowal) jaka niedawno ukazała się na niszowym rynku muzycznym republiki Indonezji. Pandai Besih to w szybkim uproszczeniu ERK w ciut poszerzonym składzie. Dwie wokalistki, jedna trąbka i parę lat na karku czynią Pandai Besih mniej pikantną wersją dania ERK. Płyta „Daur Baur” jest dostępna do darmowego pobrania na stronie internetowej Efektu Cieplarnianego, podobnie jak dwie wcześniejsze płyty stołecznej Grupy.

Niech to zatem będzie niezapowiadany indonezyjski prezent gwiazdkowy dla wszystkich dzisiaj czytających a chcących również posłuchać.

https://efekrumahkaca.net/en/

A dla konsekwentnego wprowadzenia w temat, dwa godne uwagi  klipy.

Pierwszy Efek Rumah Kaca z ciekawym montażem z ulic jawajskich miast,

oraz Pandai Besi z genialną w swojej prostocie alegorią Indonezji.

Smacznego!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*