Once Upon a Time – Indonezja – Czerwiec 2020.

Czołem z Wielkiej Indonezji! Kolejny miesiąc za nami. Miało nie być o koronie albo być tylko trochę a tym czasem tkwimy w temacie po uszy i większość wydarzeń wciąż pośrednio lub bezpośrednio linkuje do Covid19. Na początek garść statystyk. Czerwiec na archipelagu zaczął się 27-ma a zakończył 52-ma tysiącami zakażeń wirusem Sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Java – Jakarta – Yogyakarta – Bandung – Surabaya – Semarang – Kanał Youtube : Indonezja TV.

Zaczynamy nowy, mamy nadzieję ciekawy Projekt pod wyzwaniem Indonezja TV. Będziemy w nim w bardzo kótkich filmach pokazywą ciekawostki i mało znane smaczki z życia archipelagu. Zapraszamy quasi podróżniczego vloga z Indonezji.

Indonezja a szczególnie wyspa Java ma w swoim arsenale kilka „ciekawych” form sztuk ulicznych (street art indonesia), sprowadzających się w dużym uproszczeniu do występów za pieniądze, do czapki, zamiast biletów wstępu itp.

Jedną z takich atrakcji ulicznych, niczym barejowską, nową świecką tradycją, są Lalki Mampang, które coraz częściej zobaczyć można na dużych skrzyżowaniach dużych miast.

W zasadzie nie wiadomo jakie są ich korzenie, ale spora popularność spadła na nie dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Pierwsze lalki pojawiły się w stołecznej dzielnicy Mampang, stąd jak się łatwo domyśleć ich nazwa. Lalki charakteryzują się dużą (obrotową) głową i nieproporcjonalnie krótkimi nogami wraz z tułowiem.

Występy Mampang obsługuje zawsze dwójka delikwentów z których jeden jest tańczącą Lalką we własnej osobie, drugi natomiast zbiera na tacę, zawsze gdy na okupowanym przez Duet skrzyżowaniu zapala się czerwone światło.

Niektórzy Artyści posiadają własny kostium, który w wersji „bieda” zakupić można już od 50 $. Bardziej wypasione z mrugającymi oczyma i ruchomym językiem potrafią kosztować nawet do 200 $. W Przypadku lalek, podobnie jak przy rykszach, bajajach itp, funkcjonuje również system dzierżaw dziennych. Na każdej dzielnicy jest t.zw. „Boss” od którego można wynająć lalkę za od 2 do 5 $, zostawiając resztę wypracowanego zysku dla siebie. Jest to więc jak by nie patrzeć praca dla najuboższych i najmniej wyedukowanych chociaż umuzykalnionych.

W niektórych miastach policja municypalna (Satpol PP) goni Lalki Mampang, co może w efekcie w niedalekiej przyszłości doprowadzić do ich wyginięcia 🙂

Do pełnego zestawu p.t. Lalka Mampang dodać trzeba jeszcze przenośny magnetofon z którego prawie zawsze płyną dźwięki indonezyjskiej muzyki klasy pracującej miast i wsi, czyli Dangdut. Ale Dangdut to już inna historia.

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*